Henryk Wieniawski

Henryk Wieniawski (1835 – 1880) – wybitny polski kompozytor i skrzypek.

Henryk Wieniawski

Henryk Wieniawski

Dzięki Wieniawskiemu polonez wszedł do europejskiej literatury skrzypcowej. Henryk Wieniawski nazywany „poetą skrzypiec” stylizował też mazurki. W swoim kunszcie artystycznym porównywany do Paganiniego.

Henryk Wieniawski dwukrotnie przebywał na kuracji leczniczej w Szczawnie (daw. Salzbrunn). Po raz pierwszy przybył do kurortu 4 sierpnia 1855 i zatrzymał się tu na półtora miesiąca. W czasie swojego pobytu koncertował dla uzdrowiskowej publiczności, o czym świadczą relacje w „Dzienniku Warszawskim”:

„ Z powodu bytności pana Henryka Wieniawskiego w Szczawnie mieliśmy dwa razy sposobność słyszenia tego artysty na tutejszej scenie. Korespondent wasz, który pamięta niezrównaną grę Paganiniego, nie bez pewnego rodzaju nieufności poszedł na ten koncert, chociaż pisma publiczne, zwłaszcza polskie, wystawiały młodzieńca jako mistrza pierwszego rzędu. Poszedł, a znalazł więcej, daleko więcej niż się spodziewał. Dla Wieniawskiego trudności na skrzypkach nie istnieją, a gra jego to śpiew rozrzewniający”.

Dwa lata później Wieniawski powrócił do Szczawna i tym razem przebywał w kurorcie dwa miesiące. Wiadomo, ze dawał koncerty w małym saloniku Kursalu (dzisiejsza Biała Sala ). W tym czasie przebywali w Szczawnie pianista i kompozytor Aleksander Zarzycki i koncertmistrz opery warszawskiej Nikodem Biernacki. Wieniawski był obecny na recitalu artystów, podczas którego doszło do wydarzenia opisanego w krakowskim „Czasie”:

„ Biernacki grał pięknie. Tony płynęły spod smyczka rzewnie wtem urwała się struna paraliżując natchnienie artysty. Szmer rozległ się po Sali, każdy odczuwał jak przykry był ten wypadek dla skrzypka. Szczęście, że na sali znajdował się tylko co do Salzbrunn przybyły Henryk Wieniawski. Ten jednym skokiem wylatuje z sali i po chwili wbiega na estradę podając Biernackiemu swe własne skrzypce. Serdeczne oklaski bez końca były nagrodą za uprzejmość kolegi, rzadki objaw, gdy najczęściej współzawodnictwo tworzy osobistych nieprzyjaciół. Dzięki skrzypcom Wieniawskiego koncert powiódł się wybornie”.

W Szczawnie – Zdroju co roku czci się pobyt kompozytora Międzynarodowym Festiwalem Henryka Wieniawskiego.

tekst: Iwona Czech (wykorzystanie tekstu w całości lub we fragmentach tylko za zgodą autora)