Historia

Historia Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju (zarys)

Towarzystwo Miłośników Szczawna-Zdroju zostało powołane do życia 16 maja 1980 roku przez grupę entuzjastów, w większości związanych z miastem już od pierwszych lat powojennych. Zapis z tego dnia w kronice odnotowuje nazwiska osób obecnych na pierwszym zebraniu: Jan Pisarski, Witold Motyka, Michał Galant, Tadeusz Słupnicki, Adela Słupnicka, Dorota Pisarska, Zbigniew Cierpka, Maria Świerz, Jerzy Gorzędowski, Marta Wilińska, Irena Odrzywolska, Maria Michalska, Małgorzata Zych, Marian Kłeczek, Józef Janus, Mirosław Gałczyński, Mieczysława Korczyńska, Marian Świerz, Andrzej Foks, Bohdan Józków, Zbigniew Markiewicz, Daniela Skrzypczak, Edward Skupień.

Celem, który przyÅ›wiecaÅ‚ zaÅ‚ożycielom, byÅ‚a integracja mieszkaÅ„ców, bowiem stanowili oni wówczas mocno zróżnicowanÄ… spoÅ‚eczność – dawni więźniowie obozów koncentracyjnych, uciekinierzy z Warszawy, przesiedleÅ„cy z ziem wschodnich, repatrianci z Francji oraz mieszkaÅ„cy Polski Centralnej. NależaÅ‚o też zadbać o mÅ‚ode, urodzone tu już po wojnie, pokolenie, które kiedyÅ› stanie siÄ™ spadkobiercÄ… oraz kontynuatorem idei i zaÅ‚ożeÅ„ nowopowstaÅ‚ego Towarzystwa MiÅ‚oÅ›ników Szczawna-Zdroju. Zatem należaÅ‚o w taki sposób kierować dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ…, aby spuÅ›ciznÄ… po niej byÅ‚ szacunek nastÄ™pców dla miasta, dla tradycji, historii oraz dorobku przeszÅ‚oÅ›ci.

Już od pierwszych dni istnienia Towarzystwo podejmowało konkretne działania mające na celu ochronę środowiska, poprawę porządku w mieście, troskę o wygląd estetyczny, oraz spotkania towarzyskie integrujące ludzi. Zapoczątkowało proces budowy jednolitej społeczności, tworzenia własnych tradycji, a przede wszystkim budzenia poczucia dumy lokalnej. Zasadą działalności była myśl znoszenia podziałów: językowych, społecznych, narodowościowych, kulturowych i religijnych. W poczet członków zapraszano ludzi cieszących się autorytetem i chętnych do pracy społecznej, swoje uczestnictwo zbiorowe zgłaszały także szkoły.

Podstawą działalności stał się Statut, który poddany niewielkim korektom, obowiązuje do dziś, a uchwalony został już na jednym z pierwszych spotkań.

Do najważniejszych zadań, nie tylko w pierwszym okresie, ale i później, należało m.in.:

  • organizowanie i koordynowanie spoÅ‚ecznej inicjatywy oraz dziaÅ‚alnoÅ›ci na rzecz wszechstronnego rozwoju Szczawna-Zdroju
  • upowszechnianie wiedzy o Szczawnie-Zdroju i popularyzacja jego osiÄ…gnięć
  • podnoszenie rangi miasta, ochrony jego polskiej przeszÅ‚oÅ›ci i znajdujÄ…cych siÄ™ tam zabytków
  • organizowanie i współpraca w organizowaniu przez inne stowarzyszenia i instytucje staÅ‚ych i okresowych imprez, których celem jest rozwój lub popularyzacja miasta
  • udziaÅ‚ w ksztaÅ‚towaniu patriotycznych postaw mieszkaÅ„ców miasta, ze szczególnym uwzglÄ™dnieniem mÅ‚odzieży szkolnej poprzez współpracÄ™ ze szkoÅ‚ami i organizacjami mÅ‚odzieżowymi
  • zbieranie opinii i postulatów spoÅ‚eczeÅ„stwa oraz wydawanie wÅ‚asnych ocen i porad w sprawach dotyczÄ…cych życia spoÅ‚ecznego i kulturalnego miasta
  • podkreÅ›lanie walorów leczniczych oraz turystycznych i rekreacyjnych Szczawna-Zdroju
  • udziaÅ‚ w dziaÅ‚aniach podejmowanych przez wÅ‚adze
  • otaczanie opiekÄ… ludzi starszych, schorowanych, zasÅ‚użonych a przede wszystkim czÅ‚onków Towarzystwa

Do osiÄ…gnięć w pierwszym roku dziaÅ‚ania zaliczyć należy zainicjowanie Dni Szczawna-Zdroju. Pierwsze odbyÅ‚y siÄ™ już w 1981 roku i kontynuowane sÄ… nadal. ZostaÅ‚y też wpisane w kalendarz staÅ‚ych imprez miasta. Z wielkim zaangażowaniem wÅ‚Ä…czajÄ… siÄ™ w te obchody szkoÅ‚y. Dni Szczawna-Zdroju rozpoczynajÄ… siÄ™ żakinadÄ…, w czasie której burmistrz wrÄ™cza Radzie MÅ‚odzieży klucze do miasta. Każdego też roku organizowane sÄ… wieczorki towarzyskie. Pierwsze odbywaÅ‚y siÄ™ w „Legendzie”, potem w restauracji „Bohema” a ostatnie na „BiaÅ‚ej Sali”. Od poczÄ…tku organizowano też prelekcje poÅ‚Ä…czone z wyÅ›wietlaniem slajdów ukazujÄ…cych ciekawe obiekty. Prelekcje przygotowywaÅ‚ prezes Pisarski. ZapoznawaÅ‚ z przeszÅ‚oÅ›ciÄ… – historiÄ… i gospodarkÄ… nie tylko Szczawna-Zdroju, ale caÅ‚ej Ziemi WaÅ‚brzyskiej. Jego prelekcje byÅ‚y niezwykle ciekawe. SÅ‚uchali go z wielkim zainteresowaniem kuracjusze, mieszkaÅ„cy miasta, mÅ‚odzież.

Towarzystwo współpracowało z innymi stowarzyszeniami, organizacjami społecznymi. Wymienić należy:

  • Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego
  • Klub Seniora „Ostoja”
  • Klub Aktywnego Seniora
  • SamorzÄ…d MieszkaÅ„ców

Na temat osiągnięć i aktywności członków Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju można mówić wiele, ale też można o tym przeczytać przeglądając sprawozdania czy też kroniki.

Na przestrzeni wielu lat Towarzystwo zaangażowaniem i ciężkÄ… pracÄ… udowodniÅ‚o nie tylko potrzebÄ™ swojego istnienia, ale wykazaÅ‚o, że trwaÅ‚a więź miÄ™dzy ludźmi, wzajemna serdeczność i zrozumienie – to coÅ› najważniejszego. Przez wszystkie te lata „przewinęło siÄ™” w pracy Towarzystwa wiele osób, ale sÄ… też takie, które, od poczÄ…tku aż po chwilÄ™ obecnÄ…, nadal uczestniczÄ… w wielu dziaÅ‚aniach, wymienić tu można panie: MiÄ…c, Åšwierz, Teper.

Inwencja członków Towarzystwa, a przede wszystkim Zarządu, wpływa na efekty pracy, osiągnięcia, sukcesy a ludzie tym samym podkreślają, jak drogie jest im miasto, w którym żyją.

Z perspektywy ponad 30 lat istnienia Towarzystwa MiÅ‚oÅ›ników Szczawna-Zdroju można z satysfakcjÄ… stwierdzić, iż cele jego dziaÅ‚alnoÅ›ci miaÅ‚y na tyle silne i uniwersalne podstawy, że staÅ‚o siÄ™ ono najliczniejszÄ… organizacjÄ… spoÅ‚ecznÄ… na terenie miasta. TMSZ nie straciÅ‚o nic ze swej popularnoÅ›ci – co roku zapisujÄ… siÄ™ do niego nowi czÅ‚onkowie po to, aby aktywnie dziaÅ‚ać na rzecz piÄ™kniejÄ…cego i dynamicznie rozwijajÄ…cego siÄ™ miasta, w którym widać możliwoÅ›ci rodzÄ…cego siÄ™ modnego kurortu o randze europejskiej.

źródło: Janina Malinowska, Iwona Czech, Bogumiła Miciuk, Szczawno-Zdrój wczoraj i dziś, Towarzystwo Miłośników Szczawna-Zdroju, Szczawno-Zdrój 2010